Drukarki fiskalne, Kasy fiskalne, Porady

Kopia papierowa vs kopia elektroniczna – urządzenia fiskalne i ich rozwiązania

Kopia papierowa vs kopia elektroniczna – urządzenia fiskalne i ich rozwiązania

Istnieje wiele rozwiązań technologicznych, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia rejestrującego. Część z nich dotyczy konstrukcji (gabaryty, budowa wyświetlaczy), część – oferowanych opcji (wydruk grafik na paragonach, przyciski funkcyjne), a część związana jest z dostępnymi parametrami (liczba PLU, wydajność akumulatora). Są również takie rozwiązania, które odnoszą się do realizacji zadań określonych w obowiązujących przepisach. Do tych zalicza się kwestia tworzenia kopii wystawionych paragonów.

Kasa lub drukarka, czyli zanim pomyślisz o kopii paragonów

Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, jakim jest chociażby właśnie sposób zapisywania kopii paragonów, musimy wpierw zdecydować, z jakiego urządzenia rejestrującego będziemy korzystać. Funkcjonują bowiem 2 rodzaje technologii przeznaczonych do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego VAT. A mianowicie: kasy i drukarki fiskalne.

Co różni te urządzenia? Najprościej rzecz ujmując, kasy rejestrujące oferują możliwość samodzielnego działania. Oznacza to, że nie potrzebują do tego innych urządzeń. Znowu drukarki rejestrujące mają pod tym względem pewne ograniczenia. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują komunikacji z komputerem oraz zainstalowanym na nim oprogramowaniem sprzedażowym. Można by zapytać: dlaczego więc są tak chętnie wybierane? Ponieważ z drugiej strony, charakteryzują się zdolnością obsługi znacznie pojemniejszej bazy towarowej, a nierzadko też pozwalają na zdecydowanie szybsze wystawianie paragonów czy oferują szerszy zakres konfiguracji wydruku.

Wydawałoby się więc, że kasy z powodzeniem nadają się do stosowania w małych i średnich firmach, podczas gdy drukarki fiskalne przydają się w przypadku bardziej rozbudowanych przedsiębiorstw, bogatszego asortymentu czy większego natężenia ruchu. W rzeczywistości jednak nie ma to aż takiego przełożenia. Warszawski rynek technologii sprzedaży dostarcza bowiem bardzo zróżnicowanych rozwiązań, jak np. duże kasy systemowe, obsługujące bazy nawet powyżej 30 000 PLU, a także mobilne drukarki, mieszczące się w kieszeni marynarki, posiadające wydajne akumulatory, idealne do pracy w terenie. Najistotniejsze pozostają zawsze cechy oraz wymagania prowadzonego biznesu i to one wyznaczają właściwe rozwiązania technologiczne.

Tradycyjne możliwości kontra nowoczesne propozycje

Istnieją jednak rozwiązania, które łączą wszystkie tego typu technologie sprzedaży. I wszystko jedno, czy mówimy tu o drukarkach rejestrujących w Warszawie lub Poznaniu, czy o kasach fiskalnych w Otwocku lub Piasecznie. Rozwiązania te dotyczą zadań wynikających z obowiązujących przepisów. Wśród nich znajdziemy takie wymogi, jak wykonywanie raportów fiskalnych czy przechowywanie kopii wystawionych paragonów.

O ile jednak pierwszy z wymienionych obowiązków wygląda w zasadzie identycznie, bez względu na urządzenie rejestrujące, o tyle co do drugiego przepisy pozostawiają podatnikom do wyboru 2 warianty: zapis kopii paragonów w formie tradycyjnej, czyli papierowej, oraz elektronicznej. Na czym polegają oba rozwiązania?

W przypadku pierwszego chodzi po prostu o dodatkowe wydruki. Urządzenie funkcjonuje za pomocą dwóch rolek papieru termicznego. Jedna służy wystawianiu paragonów dla nabywców, zaś na drugiej umieszczane są kopie tych dokumentów. Tak zapełnione rolki należy przechowywać w porządku oraz odpowiednich warunkach – mowa tu o zaciemnionym i suchym miejscu. Jest to bardzo ważne, ponieważ trwałość danych, widniejących na papierze termoczułym, jest dość niska. A w końcu wydruki te muszą zapewnić czytelność informacji przez kolejne lata. Tymczasem drugie rozwiązanie polega na rejestrowaniu kopii paragonów w formie cyfrowej. Dane w tej postaci urządzenie przechowuje na karcie pamięci SD lub microSD. Dzięki temu kasa lub drukarka korzysta z jednej rolki papieru termicznego, co pozwala zmniejszyć gabaryty technologii sprzedaży oraz koszty wynikające z zakupu materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo, informacje można łatwo i szybko przenieść na komputer oraz inne nośniki, dla dodatkowego zabezpieczenia kopii paragonów. Dlatego, choć urządzenia rejestrujące z rozwiązaniem elektronicznym są droższe, coraz częściej są wybierane przez polskich przedsiębiorców.

One thought on “Kopia papierowa vs kopia elektroniczna – urządzenia fiskalne i ich rozwiązania

  1. mooooże jeszcze parę lat temu, ale obecnie to wg mnie niepotrzebny dylemat – i tak nastają powoli czasy urządzeń z cyfrową kopią paragonów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *