Kasy fiskalne

Systemowa kasa fiskalna – czym jest i gdzie się sprawdzi takie urządzenie?

Systemowa kasa fiskalna – czym jest i gdzie się sprawdzi takie urządzenie?

Współczesne kasy rejestrujące są zróżnicowane pod wieloma względami. Trudno się temu dziwić, gdyż przedsiębiorcy korzystający z urządzeń tego typu również mają odmienne potrzeby. W jednej firmie sprawdzi się mały i lekki model, oferujący podstawowe funkcjonalności, zaś w drugiej niezbędne będzie zaawansowane rozwiązania technologiczne do kompleksowego zarządzania sprzedażą. I właśnie tym drugim przypadkiem się dziś zajmiemy, a konkretnie – systemowymi kasami fiskalnymi oraz ich możliwościami.

Współpraca z innymi urządzeniami w systemie

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem systemowej kasy fiskalnej jest praca w systemie sprzedażowym lub nawet sprzedażowo-magazynowym. Do tego natomiast konieczna są interfejsy komunikacyjne, które pozwalają na współpracę poszczególnych elementów rozwiązania technologicznego dla firmy. Podstawowym portem, stosowanym w większości kas systemowych, jest RS-232. Umożliwia on połączenie z wieloma urządzeniami peryferyjnymi, np. wagą elektroniczną, czytnikiem kodów kreskowych czy też terminalem do kart płatniczych. Znacznie więcej oferuje jednak interfejs Ethernet, przeznaczony do pracy w sieci LAN. Obecność złącza sieciowego znacznie usprawnia wymianę informacji z bazą danych, zainstalowaną np. na komputerze lub terminalu komputerowym. Ponadto, w kasach systemowych występują niekiedy porty: PS/2 oraz USB.

Pojemna baza produktów i usług

Systemowa kasa fiskalna doskonale poradzi sobie w przedsiębiorstwach, które oferuje bardzo szeroki zakres usług oraz wiele produktów. Urządzenia z tej kategorii posiadają bowiem pojemne bazy towarowe, umożliwiające zdefiniowanie kilkudziesięciu tysięcy PLU. Ponadto, niektóre modele pozwalają na wybór wariantu technologicznego. Dzięki temu można zdecydować, ile konkretnie produktów lub usług będzie można skonfigurować.

Jednakże, jeżeli planuje zdefiniowanie bardzo dużej bazy towarowej, np. około 40 000 PLU, ręczne ustawianie wszystkich pozycji może okazać się czasochłonne i skomplikowane. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest skonfigurowanie PLU przy użyciu oprogramowania komputerowego do zarządzania sprzedażą i magazynem.

Obsługa za pomocą klawiszy funkcyjnych

Zdecydowana większość współczesnych kas rejestrujących posiada klawisze funkcyjne. Przyciski tego typu znacznie podnoszą możliwości danego modelu. Jest tak, gdyż użytkownik może za ich pomocą prowadzić szybką sprzedaż popularnych elementów asortymentu. Wystarczy przypisać konkretne produkty do klawiszy funkcyjnych i gotowe. Ponadto, część przycisków na klawiaturze urządzenia fiskalnego można wykorzystać do wywoływania często wykonywanych czynności, np. wydruku raportu dobowego.

Systemowe kasy fiskalna odznaczają się natomiast dużą liczbą klawiszy funkcyjnych. Niektóre modele posiadają ich nawet ponad 100 (w Novitus PS 400 E jest ich łącznie 129). Nietrudno zgadnąć, że im więcej przycisków programowalnych, tym lepiej. Zdecydowanie usprawnia to obsługiwanie klientów na stanowisku sprzedaży.

Przechowywanie kopii paragonów fiskalnych

Archiwizowanie kopii każdego paragonu, który zostanie wydany nabywcy, jest obowiązkiem przedsiębiorcy. Zaś kasy fiskalne dostępne na polskim rynku oferują 2 sposoby przechowywania tych dokumentów: na rolkach papieru termicznego lub na karcie pamięci SD bądź microSD. Spośród systemowych urządzeń rejestrujących, większość umożliwia gromadzenie danych w formie cyfrowej. To wygodna, bezpieczna i oszczędna metoda, chociaż za samą kasę będzie trzeba zapłacić nieco więcej, niż za model z kopią papierową. Korzyści płynące z zastosowania modelu z elektroniczną kopią paragonów zwrócą się jednak z nawiązką.

 

Poszczególne kasy systemowe różnią się oczywiście parametrami oraz funkcjami. Jeden model zaoferuje rozbudowane zarządzanie uprawnieniami pracowników, inny zapewni prostą integrację urządzenia fiskalnego z szalką ważącą. Jeśli już uznamy, że w naszej firmie kasa tego typu będzie niezbędnym narzędziem pracy, warto zapytać o konkretne rozwiązania w sklepie, który zajmuje się dostarczaniem technologii sprzedaży. Takie wsparcie okaże się nieocenione w dostosowaniu urządzenia oraz całego systemu do potrzeb naszej działalności gospodarczej.

One thought on “Systemowa kasa fiskalna – czym jest i gdzie się sprawdzi takie urządzenie?

  1. No trzeba przyznać, że systemowa kasa to moc atrakcyjnych rozwiązań, ale niezbyt pasujących do mojego niewielkiego punktu handlowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *