Urządzenia peryferyjne

Kiedy przydaje się kolektor danych?

Kiedy przydaje się kolektor danych?

Najszybsze skojarzenie, jakie nasuwa się, gdy myślimy o kolektorze danych, to zapewne – inwentaryzacja. Ale co w rzeczywistości wiemy o możliwościach tego typu technologii? W jakich przypadkach znajduje najlepsze zastosowanie? I czym potrafią się różnić poszczególne modele? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

Jedno małe urządzenie – bardzo wiele zastosowań

Z pewnością, na blogach dotyczących technologii sprzedaży znacznie rzadziej mówi się o kolektorach danych, niż o kasach i drukarkach fiskalnych czy też innych urządzeniach peryferyjnych. Tymczasem rozwiązanie to bardzo ułatwia pracę, a w pewnych przypadkach wydaje się narzędziem wręcz niezbędnym.

Generalna zasada, decydująca o wykorzystaniu kolektora, polega na pozyskiwaniu, przechowywaniu i przesyłaniu zgromadzonych danych. Oczywiście, jedno z podstawowych zadań tego urządzenia, to inwentaryzacja, a konkretnie – przyspieszenie i uproszczenie wykonywanych czynności przy jednoczesnym uniknięciu błędów. Poprzez automatyzację pracy pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu, co następnie przekłada się na wydajność przedsiębiorstwa.

Kolektor danych to praktycznie przenośny komputer, który – w zależności od wgranych aplikacji – umożliwia sprawniejszą realizację różnych obowiązków, takich jak kontrola cen produktów znajdujących się w punkcie handlowym lub zarządzanie procesami produkcji lub kompletowanie zamówień dla klientów. Stosowane są również w magazynach, w sytuacji przyjęcia lub wydania towarów. Jednym słowem – tam, gdzie wymagana jest szybka i bezbłędna identyfikacja asortymentu.

Ale nie jest to urządzenie peryferyjne o praktycznym zastosowaniu jedynie w dużych sklepach i magazynach, gdzie występuje bogata oferta i duże natężenie ruchu. Kolektor danych zapewnia także komfort pracy w niedużych punktach handlowych: kontrola cen produktów pozwala uniknąć błędów na stanowisku kasowym, co zapewnia zadowolenie klientów, a więc i dobrą reputację firmy oraz wyższe dochody.

Kolektor danych – co ma, co potrafi, co może uzyskać

To urządzenie mobilne, posiadające zazwyczaj niedużą, lekką i poręczną sylwetkę, a często też i trwałą konstrukcję, która umożliwia pracę w trudniejszych warunkach. Interfejsy poszczególnych inwentaryzatorów (bo tak też są nazywane) potrafią się znacząco różnić pod względem zastosowanych technologii: jedne kolektory posiadają wyświetlacz LCD i tradycyjną klawiaturę, inne zaś – nowoczesne, kolorowe ekrany dotykowe, przez co wyglądem, sposobem funkcjonowania i oferowanymi opcjami do złudzenia przypominają popularne obecnie smartfony.

Jako przenośne komputery, są odmienne pod względem mocy zastosowanych procesorów, a także pojemności pamięci RAM i dysku twardego (niektóre obsługują też karty microSD). Posiadają wydajne akumulatory (np. 100 godzin korzystania z urządzenia bez konieczności zasilania sieciowego) oraz skanery kodów kreskowych, o których technologii możemy często sami zadecydować (np. laserowy lub typu Imager, pozyskujący dane z kodów 1D albo 1D i 2D).

Kolektory wyposażone są również w odmienne opcje komunikacji z komputerem – od połączeń wymagających zastosowania kabla (USB), aż po różne warianty bezprzewodowej transmisji danych i dostępu do internetu (Wi-Fi, Bluetooth, GSM/GPRS). Co więcej, wgrane oprogramowanie (np. odpowiedni system Microsoft Windows) pozwala też na wykorzystanie inwentaryzatora do przeglądania poczty elektronicznej bądź prezentacji lub plików tekstowych.

Jednym słowem – pytanie zadane w tytule jest dość przewrotne. W końcu mówimy o wszechstronnej technologii, doskonale usprawniającej realizację zadań związanych z logistyką i transportem, a także wykonywanie wielu innych czynności w średnich i mniejszych punktach handlowych. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kolektorach danych, kliknijcie tutaj. I nie zapomnijcie napisać w komentarzach, co sądzicie o tym rozwiązaniu!

One thought on “Kiedy przydaje się kolektor danych?

  1. To może zamiast telefonu warto mieć kolektor danych 😀 zadzwoni się, połazi po internecie i jeszcze kod kreskowy się odczyta 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *