Porady, Urządzenia peryferyjne

Waga etykietująca – kiedy okaże się pomocna?

Waga etykietująca – kiedy okaże się pomocna?

To, że urządzenia peryferyjne skutecznie wspomagają przebieg transakcji – a nieraz okazują się wręcz niezbędne – jest jasne jak słońce. Świadczy o tym choćby tak częsta ich obecność w różnych punktach handlowo-usługowych. Ale samo zastosowanie dodatkowych elementów w systemie sprzedaży – efektów nie czyni. Rozwiązanie musi dokładnie odpowiadać na zapotrzebowania danej działalności.

Wagi elektroniczne, czytniki kodów kreskowych, drukarki zamówień lub kart plastikowych, terminale płatnicze i ekrany dotykowe, a nawet szuflady kasowe. Wszystko to są przykłady urządzeń peryferyjnych, odpowiedzialnych za usprawnienie systemu sprzedaży. Wydają się mieć konkretne, wąskie zadania, ale w rzeczywistości tworzą całe grupy różnych i precyzyjnych rozwiązań. Dziś skupimy się na jednym rodzaju – pierwszym z wyżej wymienionych.

Wagi elektroniczne – jakie są i co mogą

Cechą charakterystyczną tych urządzeń są zakresy, w jakich funkcjonują. Każdy model posiada górną granicę, do której wykonuje pomiar masy. Tymczasem liczba i rodzaje zakresów (zmienne w zależności od danej wagi) określają precyzję obliczeń. Przykładowo, konkretny model obsługuje towary do 20 kg i funkcjonuje w 2 zakresach: pierwszy, do 10 kg, oznacza precyzję pomiaru do 5 g, zaś drugi – od 10 do 20 kg – dokładność ważenia do 10 g.

Co do samych odmian urządzeń: mamy niewielkie szalki ważące, niekiedy w pełni zintegrowane z kasą fiskalną, oraz wagi platformowe, służące do obsługi najcięższych elementów oferty, idealnie sprawdzające się w hurtowniach. Poszczególne rozwiązania potrafią zawierać parę przycisków lub całą, obszerną klawiaturę – kilka wbudowanych wyświetlaczy bądź jeden ekran, zamontowany na wysięgniku. Istnieją wagi podwieszane, modele do zabudowy na stanowisku kasowym albo takie, które mogą znaleźć się w każdym miejscu. Przejdźmy jednak do jeszcze innej grupy urządzeń, odznaczającej się dodatkowymi, skutecznymi funkcjami.

Waga etykietująca – funkcje i zastosowania

Czym się wyróżnia ten wariant urządzenia peryferyjnego? Najprościej mówiąc: poza dokonywaniem pomiaru masy wybranych produktów, umożliwia również wydruk paragonów i etykiet. Tego typu rozwiązania wdrażane są tam, gdzie istotną rolę odgrywają stanowiska samoobsługowe – czyli np. w hipermarketach. Rozbudowane przedsiębiorstwa charakteryzują się dość bogatym asortymentem – także jeśli chodzi o towary, które należy zważyć – a także intensywną pracą w trybie ciągłym. Przy dużym natężeniu ruchu, pomiar masy produktów na stanowisku kasowym spowalniałby przebieg całej transakcji, zmuszając klientów do dłuższego stania w kolejkach. Poza tym, każdy nabywca korzystający z wagi etykietującej, może sam spokojnie obliczyć masę i kwotę należną za wybrane artykuły, co ułatwia planowanie oraz dokonywanie właściwych zakupów.

Z funkcjami wagi etykietującej wiążą się też inne kwestie. Podobne urządzenia, tak jak i kasy fiskalne, posiadają określoną liczbę pozycji towarowych do zdefiniowania. Ponadto, obsługują różne rodzaje materiałów eksploatacyjnych (papier termiczny, samoprzylepny, etykiety) oraz wiele typów formatek wydruków – standardowych i programowalnych. Dzięki temu, zarówno na wyświetlaczu wagi, jak i etykiecie mogą znaleźć się najważniejsze informacje o produkcie: nazwa, masa, cena, kwota należna, skład, data ważności, producent itp. Potem wystarczy już tylko wprowadzić do kasy umieszczony na niej kod kreskowy. Tego typu urządzenia, za pomocą interfejsów Ethernet, RS-232, a czasem i opcji połączeń bezprzewodowych, komunikują się z komputerem, terminalem komputerowym czy skanerem kodów.

Jak widać…

…wagi elektroniczne to nie tylko konkurencyjne wersje tego samego urządzenia o tych samych funkcjach. Pod tym określeniem kryje się wiele rozwiązań, odpowiadających różnym rodzajom przedsiębiorstw – niedużych lub rozbudowanych – a nawet odmiennym typom działalności: stacjonarnym i mobilnym. Dlatego jeśli wiemy, że potrzebujemy wagi elektronicznej, zastanówmy się również, jaki jej wariant najbardziej usprawni prowadzoną przez nas sprzedaż.

A wariantów jest naprawdę niemało. Jeśli czujecie, że potrzebujecie wagi etykietującej i chcielibyście się dowiedzieć, jakie modele występują – możecie zajrzeć tutaj i porównać funkcje poszczególnych rozwiązań. Jesteśmy ciekawi, które z nich przypadły Wam do gustu – zachęcamy do podzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach.

3 thoughts on “Waga etykietująca – kiedy okaże się pomocna?

  1. rzeczywiście, modeli i możliwości jest od diabła! według mnie marki dibal i digi najlepsze 🙂 no ale to moje zdanie 🙂

  2. Dzięki za wyjaśnienie kwestii zakresów, właśnie przymierzam się do zakupu któregoś z modeli wag, ale nie bardzo wiedziałem, o co chodzi z tymi zakresami. Zresztą, ja potrzebuję niedużej wagi do raczej lżejszych produktów. pozdrawiam

  3. to może zamiast wagi elektronicznej zintegrowana szalka ważąca? zajmuje mało przestrzeni i bardzo dobrze współpracuje np. z kasą fiskalną posnet revo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *