Kasy fiskalne, Porady

Nowy system fiskalizacji online coraz bliżej!

Nowy system fiskalizacji online coraz bliżej!

W niedalekiej już przyszłości branża fiskalna ulegnie zasadniczym zmianom. Wszystko za sprawą Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczące nowych kryteriów oraz warunków technicznych dla urządzeń rejestrujących sprzedaż. Kasy fiskalne on-line, które zaczną pojawiać się w polskich przedsiębiorstwach, swoimi rozwiązaniami wpłyną na szereg aspektów prowadzenia działalności handlowej. Jakie one będą?

Transmisja danych do serwerów MF

Rozporządzenie, które ma wejść w życie z początkiem stycznia 2018 roku, zakłada wprowadzenie nowego systemu fiskalizacji. Na czym on będzie polegał? Wszystkie urządzenia rejestrujące sprzedaż, wykorzystywane do prowadzenia ewidencji obrotu, mają być połączone przez Internet z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Tam właśnie będą transmitowane ogromne ilości informacji o dokonanych transakcjach oraz dotyczącej ich dokumentacji. W efekcie urzędnicy zyskają narzędzie, które pozwoli dokładniej śledzić działania polskich przedsiębiorców, a więc też skuteczniej walczyć z szarą strefą i zwiększyć ściągalność należnych podatków.

Płatności kartą i e-paragony

System fiskalizacji online to nie jedyne, istotne rozwiązanie, które pojawi się w kasach rejestrujących on-line. Nowe urządzenia zostaną również wyposażone w ustandaryzowany protokół komunikacyjny. Dzięki temu wszystkie modele zaoferują możliwość współpracy z terminalem do płatności kartą. Celem tej zmiany technicznej jest podwyższenie znaczenia transakcji bezgotówkowych – prostszych w monitorowaniu przez urzędników, a zarazem zmniejszających koszty administracji oraz wygodnych w realizacji. Co więcej, kasa fiskalna on-line pozwoli na emitowanie e-paragonów. W przyszłości klient tradycyjnie uzyska papierowy wydruk oraz, jeśli o niego poprosi, dokument w formie cyfrowej, który zostanie przesłany na konto poczty elektronicznej nabywcy. W ten sposób paragon, niezbędny choćby przy reklamacji lub zwrocie towaru, będzie znacznie łatwiejszy w użyciu i przechowywaniu.

Kasy rejestrujące gotowe na online

Wszystkie te zmiany (poza jeszcze docelowym wyjściem z obiegu modeli dwurolkowych i ustandaryzowaniem  cyfrowej formy przechowywanych kopii paragonów) zmuszą wielu przedsiębiorców do zainwestowania w technologię, jaką jest kasa fiskalna on-line. Konieczność ta jednak zajdzie nie z momentem wejścia w życie Rozporządzenia, a najprawdopodobniej z chwilą wygaśnięcia homologacji, przyznanych stosowanym urządzeniom przez Główny Urząd Miar. Tymczasem ci, którzy już powinni zaopatrzyć się w kasę rejestrującą, mają możliwość zakupu technologii z certyfikatem Online Ready. W przypadku tych modeli, gdy nowe regulacje prawne staną się faktem, wystarczające będzie modernizacja urządzenia (wyposażenia go w wymagane rozwiązania techniczne), bez obowiązku zakupu zupełnie nowego modelu.

One thought on “Nowy system fiskalizacji online coraz bliżej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *