Porady

Nie zapomnij zainstalować urządzenia fiskalnego!

Nie zapomnij zainstalować urządzenia fiskalnego!

O jakich obowiązkach powinni pamiętać polscy przedsiębiorcy, którzy planują rozpocząć prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej? Przede wszystkim o tym, że sam zakup urządzenia to nie wszystko. Przed każdym podatnikiem stoi bowiem konieczność prawidłowego zainstalowania kasy bądź drukarki. W tym przypadku należy pamiętać nie tylko o właściwych terminach, ale także o konkretnych zawiadomieniach.

Komunikacja z US i fiskalizacja kasy

Dlaczego prawidłowe zainstalowanie kasy fiskalnej jest tak ważne? To proste… bez tego nie da się rejestrować obrotu oraz wystawiać paragonów dla klientów. A przynajmniej nie w taki sposób, który byłby zgodny z polskimi przepisami. Te bowiem wymagają od przedsiębiorcy przejścia przez szereg procedur.

Po pierwsze, podatnik musi zgłosić do US liczbę planowanych kas oraz miejsca ich instalacji. Jeżeli przedsiębiorca zajmuje się działalnością mobilną, będzie to adres jego firmy. Co więcej, zawiadomienie tego typu należy złożyć do US najpóźniej 1 dzień przez planowaną datą rozpoczęcia rejestrowania obrotu na kasie. W innym przypadku podatnik nie będzie mógł skorzystać z ulgi za zakup urządzenia fiskalnego. A ta obowiązuje przy nabywaniu pierwszej kasy.

Po drugie, obowiązkiem podatnika jest zadbanie o to, aby urządzenie zostało zafiskalizowane. W tym celu należy zlecić tę usługę serwisowi kas fiskalnych. Zazwyczaj będzie to firma, w której przedsiębiorca kupił swoje urządzenie. A kiedy fiskalizacja zostanie już przeprowadzona, trzeba poinformować o tym fakcie US – w terminie do 7 dni.

Po trzecie, na koniec przedsiębiorca otrzyma od Urzędu Skarbowego indywidualny numer ewidencyjny. Jest on przypisany do danego urządzenia rejestrującego. Co więcej, wspomniany numer należy umieścić na obudowie kasy fiskalnej – w widocznym miejscu i w trwały sposób.

Kiedy będzie trzeba wdrożyć urządzenie?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, kiedy w przypadku ich firmy wystąpi obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej. Dlatego warto przytoczyć, jakie przepisy funkcjonują w tej kwestii. Konieczność wdrożenia urządzenia fiskalnego może być bowiem związana z 2 różnymi okolicznościami – ze świadczeniem konkretnym usług bądź po przekroczeniu rocznego limitu obrotu (obliczanego proporcjonalnie do liczby dni sprzedażowych w danym roku obrachunkowym).

 

W celu ustalenia właściwego momentu zainstalowania kasy, można skorzystać z kalkulatorów internetowych. Ewentualnie, jeżeli podatnik nadal miałby wątpliwości, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z biurem rachunkowym. A kiedy uda się już ustalić, kiedy trzeba zainstalować urządzenie fiskalne, warto znaleźć dobrego dostawcę technologii sprzedaży. Doświadczony dystrybutor pomoże bowiem w przejściu przez procedury związane z wdrożeniem kasy rejestrującej.

One thought on “Nie zapomnij zainstalować urządzenia fiskalnego!

  1. to prawda, w momencie, gdy chciałem zakupić kasę w punkcie handlowym, okazało się, że sprzedawcy są gotowi pomóc we wszystkich formalnościach. tak też się stało, więc instalacja urządzenia poszła gładko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *