Porady

Przegląd techniczny. Czemu służy sprawdzanie kasy fiskalnej?

Przegląd techniczny. Czemu służy sprawdzanie kasy fiskalnej?

Urządzenia rejestrujące, tj. kasy fiskalne, służą przedsiębiorcom przede wszystkim do zgodnego z przepisami prowadzenia ewidencji i obsługiwania klientów. Dane zapisywane w pamięci użytkowanych modeli pozwalają również na uzyskanie informacji na temat kwot podatku, które trzeba zapłacić. Dlatego tak istotne jest prawidłowe działanie tej technologii. I właśnie to zapewniają obowiązkowe przeglądy kas fiskalnych.

Jak często trzeba zlecać przegląd kasy?

Już na samym początku warto zaznaczyć, że procedury związane z przeglądem technicznym kasy rejestrującej są wykonywane wyłącznie przez serwisanta, który posiada ważne uprawnienia (nadawane przez producenta danego modelu). Innymi słowy, podatnik nigdy nie powinien samodzielnie rozmontowywać urządzenia… Takie działanie grozi m.in. naruszeniem plomb serwisowych czy nawet uszkodzeniem niektórych podzespołów kasy.

Równocześnie jednak, to właśnie przedsiębiorca musi dopilnować tego, aby przegląd techniczny został przeprowadzony w odpowiednim terminie. Zgodnie z funkcjonującymi obecnie przepisami, odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi kontrolami urządzenia nie mogą przekroczyć 2 lat. Co więcej, brak przeglądu we właściwym momencie grozi dotkliwymi konsekwencjami. Wystarczy wspomnieć, że niedopilnowanie tego obowiązków kończy się często podważeniem prawidłowości prowadzonej ewidencji oraz utratą ulgi za zakup pierwszej kasy fiskalnej.

Osobną kwestią jest to, że w dzisiejszych czasach spora grupa krajowych podatników decyduje się nawet na coroczne przeglądy techniczne. Za każdym razem zyskują oni bowiem pewność, że stosowane urządzenie fiskalne pozwala na zgodne z przepisami rejestrowanie obrotu.

Przebieg kontroli i wpis do książki serwisowej

Polskie regulacje w sprawie kas mówią m.in. o tym, że każdy przegląd techniczny urządzenia fiskalnego musi zostać potwierdzony odpowiednim wpisem w książce serwisowej. Należy o tym pamiętać w momencie, gdy serwisant skończy kontrolowanie danego modelu. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, na czym konkretnie polega przegląd techniczny.

Pisząc w największym skrócie, procedura ta składa się z wielu czynności, które pozwalają na sprawdzenie stanu technicznego urządzenia. W tym przypadku ogromne znaczenie ma prawidłowe naliczanie podatków należnych do zapłaty. Bez tego trudno po prostu wyobrazić sobie korzystanie z kasy fiskalnej. Ponadto, w trakcie przeglądu serwisant sprawdza działanie wyświetlaczy, akumulatora, klawiatury czy też pracę mechanizmu drukującego. Innymi słowy, wszystkie podzespoły kasy, które mają znaczenie przy codziennym obsługiwaniu klientów firmy.

One thought on “Przegląd techniczny. Czemu służy sprawdzanie kasy fiskalnej?

  1. Ciekaw jestem jednak, jak wielu przedsiębiorców decyduje się na częstsze przeglądy techniczne, niż każą przepisy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *