Porady

O tym, że na razie kasy fiskalne online uczą nas głównie cierpliwości

O tym, że na razie kasy fiskalne online uczą nas głównie cierpliwości

Pierwsze założenia były takie, że kasy fiskalne online zadebiutują na początku 2018 roku. Później, raz za razem, przybliżony termin wprowadzenia tych urządzeń był przesuwany. A gdy już wydawało się, że skoro rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT trafił do Sejmu RP, to na dniach nowe przepisy zostaną przegłosowane i przyjęte, doszło do kolejnych opóźnień w procesie legislacyjnym. I w sumie nadal nie wiemy, kiedy przedsiębiorcy zaczną korzystać z urządzeń nowego typu.

Jakie przepisy i zasady nie weszły w życie

Na początku zacznijmy od uporządkowania pewnych kwestii, które mogą budzić wątpliwości. W związku z tym, że dotychczas nie przyjęto jeszcze nowelizacji ustawy o VAT, nie weszły również w życie żadne zmiany przewidywane we wspomnianym dokumencie. Innymi słowy, nie obowiązują jeszcze: zakaz instalowania urządzeń fiskalnych z kopią papierową; ulga za pierwszą kasę, przysługująca wyłącznie przy zakupie modelu online; konieczność wymiany „starych” technologii sprzedaży w konkretnych branżach.

Wszystkie te zmiany (oraz wiele innych, równie istotnych, modyfikacji w przepisach) zapewne w przyszłości zaczną funkcjonować w polskim porządku prawnym. Obecnie jednak krajowy system kas fiskalnych jest praktycznie taki sam, jak w 2018 roku. Przynajmniej z punktu widzenia przepisów. Co prawda, na początku stycznia weszło w życie nowe Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Tam jednak doszło wyłącznie do „kosmetycznych” zmian w regulacjach prawnych (zmodyfikowano m.in. załącznik do wspomnianego Rozporządzenia).

Homologacje kas fiskalnych online

Czasem można spotkać się z „informacjami” mówiącymi o tym, że kasy bądź drukarki niektórych producentów, będące urządzeniami fiskalnymi online, otrzymały już ważne homologacje Głównego Urzędu Miar. Pisząc wprost, nie jest to zgodne z prawdą. Nawet jeśli jakieś modele nowego typu przeszły pozytywnie testy w GUM, to obecnie nie ma jeszcze mowy o wydawaniu decyzji w ich sprawie. Nie pozwalają na to polskie przepisy, a konkretnie – omówiony już wcześniej brak przyjęcia nowelizacji ustawy VAT. Dopóki ten akt prawny nie wejdzie w życie, dopóty Główny Urząd Miar nie wyda żadnej homologacji dla kasy bądź drukarki online.

To oznacza, że na rynku nie ma jeszcze urządzeń rejestrujących nowego typu. Od ponad 2 lat system kas fiskalnych online uczy cierpliwości wszystkie zainteresowane strony – zarówno przedsiębiorców, jak i osoby związane z branżą technologii sprzedaży. Miejmy nadzieję, że ta nauka nie pójdzie w las…

One thought on “O tym, że na razie kasy fiskalne online uczą nas głównie cierpliwości

  1. a dobrze byłoby wiedzieć już, na czym się stoi, w jaką technologię inwestować itd. ehhhh, u nas to tak zawsze :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *