Porady, Uncategorized, Urządzenia peryferyjne

Sprawne pozyskiwanie danych, czyli kilka słów o czytnikach

Sprawne pozyskiwanie danych, czyli kilka słów o czytnikach

To nie nowość, że przedsiębiorstwa handlowe czy usługowe, działające na rzecz klientów indywidualnych, chętnie decydują się na zastosowanie różnych rozwiązań z zakresu technologii sprzedaży. Mowa tu nie tylko o kasach i drukarkach fiskalnych (których, swoją drogą, często wymagają przepisy), ale też o licznych rodzajach skutecznych urządzeń peryferyjnych. Dobrym przykładem są tu skanery kodów kreskowych, sprawdzające się w wielu rozmaitych branżach. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Dlaczego warto rozważyć zakup czytnika kodów kreskowych?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie jest bardzo prosta. Ponieważ istnieją duże szanse, że technologia ta odnajdzie się w naszym przedsiębiorstwie i korzystnie wpłynie na sprawne wykonywanie obowiązków. Wszystko jedno, czy mówimy tu o handlu towarami, obsłudze klientów, czy też prowadzeniu dokumentacji. Skanery kodów kreskowych to bowiem jedne z tych urządzeń sprzedażowych, które charakteryzują się dość szerokim zastosowaniem. Gdzie znajdziemy tego typu czytniki? Zapewne we wszystkich sklepach, zwłaszcza stacjonarnych i większych, o dość obfitym asortymencie. Tym bardziej, jeśli rozbudowany punkt handlowy oferuje sprzedaż produktów na wagę – nierzadkim rozwiązaniem w takim przypadku jest połączenie wagi etykietującej (generującej kod z odpowiednimi danymi) oraz skanera (który w kasie szybko i sprawnie te dane odczyta).

Ale opisywana technologia z powodzeniem wykorzystywana jest też w innych działalnościach: kinach, teatrach, muzeach, bibliotekach, ośrodkach rekreacyjnych, hotelach, jak również w przedsiębiorstwach związanych z logistyką. Oczywiście, konkretny czytnik nie okaże się tak samo skuteczny w przypadku każdej firmy czy branży. Dlatego na obecnym rynku technologii sprzedaży znajdziemy bardzo różne typy skanerów kodów, dostosowane do odmiennych wymagań biznesowych. To kolejny powód, dla którego warto zainteresować się tymi urządzeniami. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że znajdziemy model odpowiadający na potrzeby naszego przedsiębiorstwa i realnie usprawniający wykonywanie obowiązków.

Czym mogą się różnić współczesne skanery kodów?

Skoro powiedzieliśmy już, że działalności gospodarcze potrafią znacznie różnić się charakterem i potrzebami, zaś czytniki kodów kreskowych spełniają oczekiwania wielu biznesów, warto więc powiedzieć co nieco o poszczególnych rodzajach i możliwościach omawianych urządzeń. Tak jak już wspomnieliśmy, rozwiązań technologicznych skanerów jest niemało i dotyczą one różnych aspektów – zarówno użytkowych, jak i branżowych.

Z jednej strony możemy zatem mówić o czytnikach kodów kreskowych, posiadających większe gabaryty i bardziej zaawansowany układ oraz przeznaczonych do zabudowy w boksach kasowych (w których nieraz współpracują z odpowiednim rodzajem wagi elektronicznej). Tego typu rozwiązania są szczególnie popularne w większych punktach handlowych, jak supermarkety i hipermarkety. Z drugiej strony zaś mamy nieduże, lekkie i poręczne skanery kodów, odnajdujące się nawet na stanowiskach pracy o dość ograniczonej przestrzeni – np. w kioskach. Te z kolei możemy podzielić na połączone przy użyciu kabla oraz bezprzewodowe, łączące się ze stacją dokująco-komunikacyjną. Czytniki są w stanie też pracować automatycznie (np. znajdując się na specjalnej podstawce) bądź umożliwiać obsługę manualną (chodzi o samodzielne korzystanie z przycisku wyzwalającego. Istnieją jeszcze inne parametry i opcje, które potrafią różnić skanery i wzbogacać ich funkcjonalność. Mowa tu m.in. o maksymalnej odległości i szybkości odczytu czy też rodzajach kodów, z jakich konkretny model pozyskuje dane (jednowymiarowych, dwuwymiarowych). Pozostałe aspekty to chociażby wytrzymałość na eksploatację, typ technologii skanowania czy warianty sygnalizacji prawidłowego zeskanowania (świetlny, dźwiękowy, Green Spot lub wibracje).

One thought on “Sprawne pozyskiwanie danych, czyli kilka słów o czytnikach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *