Porady, Urządzenia peryferyjne

Urządzenia auto id – przegląd rozwiązań dla handlu, usług, przemysłu i logistyki

Urządzenia auto id – przegląd rozwiązań dla handlu, usług, przemysłu i logistyki

Urządzenia auto id to szeroka grupa rozwiązań, które dzieli się na co najmniej kilka kategorii produktowych. Technologie tego typu są też z powodzeniem stosowane w różnego rodzaju działalnościach gospodarczych – zarówno w handlu oraz usługach, jak i w logistyce czy zakładach przemysłowych. Natomiast do najpopularniejszych urządzeń auto id można zaliczyć m.in. czytniki kodów kreskowych, kolektory danych i weryfikatory cen. Czym konkretnie wyróżniają się wspomniane technologie?

Czytniki kodów kreskowych

Podstawową grupę urządzeń auto id, które sprawdzają się w bardzo wielu przedsiębiorstwach, są czytniki kodów kreskowych. Co więcej, obecnie na polskim rynku znajdziemy różnego typu modele z ze wspomnianej kategorii. W ofertach producentów i dystrybutorów dostępne są m.in. skanery przewodowe i bezprzewodowe, ręczne i stacjonarne (automatyczne), czy nawet urządzenia przeznaczone do pracy w zabudowie. Każdy czytnik cechuje się też konkretną funkcjonalnością, dotyczącą przede wszystkim obsługiwanych kodów kreskowych – 1D (jednowymiarowych) lub 1D/2D (jedno- i dwuwymiarowych). Ponadto, w przypadku poszukiwania odpowiedniego urządzenia dla firmy warto zwrócić uwagę na jakość wykonania skanera i jego klasę szczelności IP (odporność na działanie pyłu, kurzu, wilgoci).

Kolektory danych, zwane również terminalami przenośnymi

Do kategorii urządzeń auto id zalicza się także kolektory danych. Część ich funkcjonalności obejmuje bowiem odczytywanie informacji z kodów kreskowych (1D, 2D). Jednak nie bez powodu wiele modeli z tej kategorii nazywa się też terminalami przenośnymi. Współczesne kolektory danych oferują często obsługę za pomocą kolorowego panelu dotykowego, posiadają wydajne podzespoły i działają w oparciu o system operacyjny Android. Pod wieloma względami przypominają więc stosowane przez większość z nas smartfony. I głównie w tym zakresie terminale mobilne różnią się od innych urządzeń auto id, np. skanerów kodów kreskowych i weryfikatorów cen. Przy ich użyciu można nie tylko rejestrować i przesyłać dane, ale także zarządzać zgromadzonymi informacjami. A wszystko odbywa się jak w codziennej obsłudze nowoczesnego smartfona.

Weryfikatory cen (sprawdzarki)

Weryfikatory cen to technologie auto id o dość konkretnym zastosowaniu. Wspomniane urządzenia wdraża się najczęściej w placówkach handlowych – zarówno w dużych oraz średnich, jak i nawet w małych marketach. Wynika to przede wszystkim z tego, że weryfikatory cen pozwalają klientom na szybkie sprawdzenie kosztów, jakie wiążą się z zakupem konkretnych towarów w sklepie. Uzyskanie takiej informacji, czyli wyświetlenie jej na ekranie urządzenia, odbywa się zaś po odczytaniu kodu kreskowego, który znajduje się na opakowaniu produktu. Co ciekawe, bardziej zaawansowane weryfikatory obsługują też głosowe emitowanie ceny, posiadają kolorowy ekran dotykowy oraz umożliwiają prezentowanie dodatkowych treści, np. reklam, powitań lub nawet całych katalogów z towarami. Ich wdrożenie w firmie pozwala więc na znacznie skuteczniejsze nawiązanie kontaktu z klientem.

One thought on “Urządzenia auto id – przegląd rozwiązań dla handlu, usług, przemysłu i logistyki

  1. osobiści korzystam z kolektora danych, nie tylko do inwentaryzacji – kto nie posiada tego urządzenia lub zastanawia się, czy mu się przyda – cóż… szczerze POLECAM. to na serio funkcjonalne i bardzo wygodne w użyciu urządzenie, ewidentnie czuję usprawnienie wykonywania obowiązków, nie żałuję zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *